Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

  Jakie ziemniaki kupować?

  Żółte, białe, czerwone, a nawet różowe – w sklepach jesteśmy kuszeni wieloma odmianami ziemniaków. Czy ich kolor ma wpływ na wartości kulinarne oraz odżywcze? A może to innego rodzaju cechy decydują o ich jakości?

  Białe czy żółte?

  Jadalną częścią ziemniaka jest bulwa, która stanowi pęd podziemny zmodyfikowany. Zależnie od samej odmiany warzywo się od siebie różni wielkością, kształtem oraz także zabarwieniem skórki. Kolor sam w sobie zależy od karotenów, ksantofilu, antocyjanów czy też flawonów.

  Według międzynarodowych określeń rozróżniamy dokładnie sześć barw miąższu ziemniaków. Jest to barwa: ciemnożółta, żółta, jasnożółta, białożółta, białoszara oraz biała. Na intensywność barwy mają wpływ użyte nawozy czy też gleba, w której warzywo rośnie.

  Oczywiście nikt nikogo nie namawia na jakie ziemniaki postawić w swojej kuchni. Wszystko jest zależne od naszych przyzwyczajeń kulinarnych, tradycji oraz także kupek kulinarnych. Jak widać troszkę tego jest. Jednak na pewno wybierzemy dla siebie możliwie najlepsze ziemniaki.
  Czytaj także:
  Od północy po południe. Portugalskie wina w nowej ofercie Biedronki
  Szał cenowy w Biedronce w tym tygodniu. Produkty za 1zł!

  Zielone Vinho Verde, tradycyjne Porto Tawny czy regionalne wino Alentejano?  Biedronka zabiera swoich klientów w podróż do słonecznej Portugalii, wprowadzając Read more

  Nowy sklep Lidla na Wilanowie
  Nowy sklep Lidla na Wilanowie

  Firma Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o rozwiązania zwiększające komfort robienia codziennych zakupów. W Read more