Kalafior jest niezmiernie popularnym warzywem. Kalafior w ogrodzie uprawiany jest z rozsady. Częścią jadalną kalafiora są jeszcze nierozwinięte pąki kwiatowe, jak i także ich szypułki. Tworzą one tak zwaną różę.
Co musimy wiedzieć o tym warzywie?
Kalafior to na pewno warzywo niskokaloryczne. Zawiera wiele soli mineralnych (między innymi poras, sód, mangan, wapń, magnez, żelazo, cynk czy też miedź), witaminy (C, K, B1, B6, B2), karoteny oraz kwasy organiczne. Podobnie jak inne kapustne warzywa, również kalafior zawiera siarkowe związki.
Kalafiory na pewno najlepiej nam będą rosły na słonecznych stanowiskach. W zasadzie to uprawa kalafiorów udaje się jedynie na zasobnych glebach – bogatych w związki mineralne oraz w próchnicę. Nie należy kalafiora uprawiać na piaszczystych glebach. Ziemia pod kalafiory musi zatrzymywać wodę. Kalafior ma spore potrzeby jeśli chodzi o nawóz, dlatego też jesienią roku poprzedniego przed uprawą kalafiora, należy zasilić grządkę kompostem czy też obornikiem. Grządko powinniśmy podlewać systematycznie oraz odchwaszczać.