Inwestowanie w złoto fizyczne wiąże się z koniecznością zadbania o kwestie bezpieczeństwa. Im wyższa wartość złota, tym lepszą ochronę trzeba mu zapewnić. Sprawdź, jak bezpiecznie przechowywać złote sztabki w warunkach domowych i jak dbać o złoto, by nie straciło na wartości.
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze złotem i posiadasz nieliczne złote sztabki, możesz znaleźć nieoczywisty schowek, w którym będziesz przechowywać kruszec. Przy większych inwestycjach warto zastanowić się nad zakupem sejfu na złoto z zamkiem biometrycznym lub elektronicznym. Wybierz certyfikowany produkt ognioodporny w odpowiedniej klasie bezpieczeństwa, który jest przeznaczony do zakotwiczenia w ścianie. Sejf najlepiej ukryć w nieoczywistym miejscu, np. pod podłogą, w zabudowanej szafie czy za fałszywą ścianą. Najpopularniejsze miejsca montażu sejfu to gabinet i sypialnia, dlatego warto ich unikać.
Dodatkowym zabezpieczeniem powinien być system alarmowy, a także montaż elementów odstraszających potencjalnych włamywaczy, takich jak kamery bezpieczeństwa. Regularnie kontroluj stan systemów i jak najszybciej reaguj w przypadku awarii.
Pamiętaj też, by stosować środki ochrony, które nic kosztują: nie dziel się informacjami o przechowywaniu złota w domu – im mniej osób o tym wie, tym bezpieczniejsze jest Twoje złoto. Zachowaj też dyskrecję podczas montażu sejfu, alarmu oraz kamer i korzystaj z usług renomowanych firm. Pamiętaj również o środkach ostrożności podczas zakupu i transportu złota do domu.
Stan złota ma wpływ na jego cenę, dlatego jeśli chcesz, żeby inwestycja się zwróciła, musisz pamiętać o odpowiednich warunkach przechowywania sztabek. O sprawdzone sposoby na przechowywanie złota zapytaliśmy specjalistów z Mennicy Kapitałowej.
Jeśli nie chcesz lub nie możesz przechowywać złotych sztabek w domu, zdecyduj się na skrytkę sejfową. Jest to dodatkowy koszt, lecz nie wymaga montażu sejfu w domu ani instalowania alarmu, co ostatecznie może przynieść oszczędności. Ceny skrytek zależą od cennika danej instytucji, dlatego najlepiej dopytać w oddziale banku. Zdecydowaną zaletą trzymania złota w depozycie jest brak obaw o bezpieczeństwo w domu.
Instytucje oferujące skrytki na złoto dysponują również specjalistycznymi zabezpieczeniami i korzystają z usług renomowanych firm ochroniarskich. Złote sztabki przechowywane w skrytkach bankowych są więc znacznie mniej narażone na ryzyko kradzieży niż złoto przechowywane w domu. Jeśli jesteś w posiadaniu dużej ilości złota, część sztabek możesz trzymać w domu (np. te o mniejszej wartości), a część w skrytce. Pamiętaj, by korzystać ze skrytek należących do renomowanych i zaufanych instytucji – atrakcyjna cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem bezpieczeństwa. Zapoznaj się też dokładnie z umową najmu skrytki sejfowej i dopytaj o szczegóły związane z ochroną i ewentualnymi roszczeniami.
artykuł sponsorowany